Y0875390R000T9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0875390R000T9L
Y0875390R000T9L
Part Number
Y0875390R000T9L
Description
RES 390 OHM 0.01% 0.3W RADIAL
Data sheet
Y0875390R000T9L.pdf
Delivery Services
Y0875390R000T9L
Comments
    Y0875390R000T9L Specifications
    Tolerance±0.01%
    Resistance390 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
    Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
    Operating Temperature-65°C ~ 150°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C