Y09265R00000B0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y09265R00000B0L
Y09265R00000B0L
Part Number
Y09265R00000B0L
Description
RES 5 OHM 8W 0.1% TO220-4
Data sheet
Y09265R00000B0L.pdf
Delivery Services
Y09265R00000B0L
Comments
    Y09265R00000B0L Specifications
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance5 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)8W
    Package / CaseTO-220-4
    Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)0.845" (21.46mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient±2ppm/°C