Y09430R01000F0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y09430R01000F0L
Y09430R01000F0L
Part Number
Y09430R01000F0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 0.01 OHM 10W 1% RADIAL
Data sheet
Y09430R01000F0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y09430R01000F0L
Comments
    Y09430R01000F0L Specifications
    SeriesVCS302
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±1%
    Resistance10 mOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseRadial - 4 Leads
    Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
    Height - Seated (Max)1.024" (26.01mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±10ppm/°C