Y09590R05000F0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y09590R05000F0L
Y09590R05000F0L
Part Number
Y09590R05000F0L
Description
RES 0.05 OHM 10W 1% RADIAL
Data sheet
Y09590R05000F0L.pdf
Delivery Services
Y09590R05000F0L
Comments
    Y09590R05000F0L Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance50 mOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseRadial - 4 Leads
    Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±5ppm/°C