Y0960500R000B9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y0960500R000B9L
Y0960500R000B9L
Part Number
Y0960500R000B9L
Description
RES 500 OHM 10W 0.1% RADIAL
Data sheet
Y0960500R000B9L.pdf
Delivery Services
Y0960500R000B9L
Comments
    Y0960500R000B9L Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance500 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)10W
    Package / CaseRadial - 4 Leads
    Size / Dimension1.340" L x 0.210" W (34.04mm x 5.33mm)
    Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±1ppm/°C