Y1186191K000B9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y1186191K000B9L
Y1186191K000B9L
Part Number
Y1186191K000B9L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 191K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Data sheet
Y1186191K000B9L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y1186191K000B9L
Comments
    Y1186191K000B9L Specifications
    SeriesE102
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance191 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.365" L x 0.235" W (9.27mm x 5.97mm)
    Height - Seated (Max)0.390" (9.90mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C