Y1442100K000B0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y1442100K000B0L
Y1442100K000B0L
Part Number
Y1442100K000B0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 100K OHM 1/2W 0.1% RADIAL
Data sheet
Y1442100K000B0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y1442100K000B0L
Comments
    Y1442100K000B0L Specifications
    SeriesRS92N
    RoHSRoHS
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance100 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C