Y144256K2000T0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y144256K2000T0L
Y144256K2000T0L
Part Number
Y144256K2000T0L
Description
RES 56.2K OHM 1/2W 0.01% RADIAL
Data sheet
Y144256K2000T0L.pdf
Delivery Services
Y144256K2000T0L
Comments
    Y144256K2000T0L Specifications
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.01%
    Resistance56.2 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.5W, 1/2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
    Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C