Y144320K0000B9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y144320K0000B9L
Y144320K0000B9L
Part Number
Y144320K0000B9L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 20K OHM 1.5W 0.1% RADIAL
Data sheet
Y144320K0000B9L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y144320K0000B9L
Comments
    Y144320K0000B9L Specifications
    SeriesZ
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance20 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.820" L x 0.160" W (20.83mm x 4.06mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C