Y144720K0000B9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y144720K0000B9L
Y144720K0000B9L
Part Number
Y144720K0000B9L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 20K OHM 2W 0.1% RADIAL
Data sheet
Y144720K0000B9L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y144720K0000B9L
Comments
    Y144720K0000B9L Specifications
    SeriesZ
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance20 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension1.200" L x 0.260" W (30.48mm x 6.60mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C