Y15061K02000TR23R
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y15061K02000TR23R
Y15061K02000TR23R
Part Number
Y15061K02000TR23R
Description
RES 1.02K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Data sheet
Y15061K02000TR23R.pdf
Delivery Services
Y15061K02000TR23R
Comments
    Y15061K02000TR23R Specifications
    Tolerance±0.01%
    Resistance1.02 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
    Height - Seated (Max)0.336" (8.53mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C