Y160810R0000B0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y160810R0000B0L
Y160810R0000B0L
Part Number
Y160810R0000B0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 10 OHM 2W .1% RADIAL
Data sheet
Y160810R0000B0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y160810R0000B0L
Comments
    Y160810R0000B0L Specifications
    SeriesVCS232Z
    RoHSRoHS
    FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance10 Ohms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseRadial - 4 Leads
    Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C