Y16081R05000F9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y16081R05000F9L
Y16081R05000F9L
Part Number
Y16081R05000F9L
Description
RES 1.05 OHM 2W 1% RADIAL
Data sheet
Y16081R05000F9L.pdf
Delivery Services
Y16081R05000F9L
Comments
    Y16081R05000F9L Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance1.05 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)2W
    Package / CaseRadial - 4 Leads
    Size / Dimension1.240" L x 0.177" W (31.50mm x 4.50mm)
    Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C