Y1690120R000T0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y1690120R000T0L
Y1690120R000T0L
Part Number
Y1690120R000T0L
Description
RES 120 OHM 8W 0.01% TO220-4
Data sheet
Y1690120R000T0L.pdf
Delivery Services
Y1690120R000T0L
Comments
    Y1690120R000T0L Specifications
    Tolerance±0.01%
    Resistance120 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)8W
    Package / CaseTO-220-4
    Size / Dimension0.400" L x 0.150" W (10.16mm x 3.81mm)
    Height - Seated (Max)0.845" (21.46mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 150°C
    Number of Terminations4
    Supplier Device PackageTO-220
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C