Y174910R0100A9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y174910R0100A9L
Y174910R0100A9L
Part Number
Y174910R0100A9L
Description
RES 10.01 OHM 0.3W 0.05% AXIAL
Data sheet
Y174910R0100A9L.pdf
Delivery Services
Y174910R0100A9L
Comments
    Y174910R0100A9L Specifications
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.05%
    Resistance10.01 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseAxial
    Size / Dimension0.375" Dia x 0.625" L (9.53mm x 15.88mm)
    Height - Seated (Max)-
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C