Y401211R1600B0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y401211R1600B0L
Y401211R1600B0L
Part Number
Y401211R1600B0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 11.16 OHM 1.5W 0.1% RADIAL
Data sheet
Y401211R1600B0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y401211R1600B0L
Comments
    Y401211R1600B0L Specifications
    SeriesS
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance11.16 Ohms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)1.5W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.890" L x 0.138" W (22.61mm x 3.51mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C