Y47012K20000C9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y47012K20000C9L
Y47012K20000C9L
Part Number
Y47012K20000C9L
Description
RES 2.2K OHM 0.25% 0.3W RADIAL
Data sheet
Y47012K20000C9L.pdf
Delivery Services
Y47012K20000C9L
Comments
    Y47012K20000C9L Specifications
    FeaturesNon-Inductive
    Tolerance±0.25%
    Resistance2.2 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.3W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.228" L x 0.087" W (5.80mm x 2.20mm)
    Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device PackageRadial Lead
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C