Y5011495K000F0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y5011495K000F0L
Y5011495K000F0L
Part Number
Y5011495K000F0L
Description
RES 495K OHM 0.6W 1% RADIAL
Data sheet
Y5011495K000F0L.pdf
Delivery Services
Y5011495K000F0L
Comments
    Y5011495K000F0L Specifications
    Tolerance±1%
    Resistance495 kOhms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.565" L x 0.138" W (14.35mm x 3.51mm)
    Height - Seated (Max)0.413" (10.49mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±2ppm/°C