Y507712K0000T0L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y507712K0000T0L
Y507712K0000T0L
Part Number
Y507712K0000T0L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 12K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Data sheet
Y507712K0000T0L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y507712K0000T0L
Comments
    Y507712K0000T0L Specifications
    SeriesVHZ
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.01%
    Resistance12 kOhms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.6W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.435" L x 0.185" W (11.05mm x 4.70mm)
    Height - Seated (Max)0.430" (10.92mm)
    Operating Temperature-55°C ~ 125°C
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C