Y607210R0000B9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y607210R0000B9L
Y607210R0000B9L
Part Number
Y607210R0000B9L
Manufacturer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Description
RES 10 OHM 1/5W .1% RADIAL
Data sheet
Y607210R0000B9L.pdf
Category
Through Hole Resistors
Delivery Services
Y607210R0000B9L
Comments
    Y607210R0000B9L Specifications
    SeriesVHP203
    RoHSRoHS
    FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
    Tolerance±0.1%
    Resistance10 Ohms
    CompositionMetal Foil
    Part StatusActive
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
    Height - Seated (Max)0.395" (10.03mm)
    Operating Temperature-
    Number of Terminations2
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C