Y6072500R000B9L
Home > All Products > Resistors > Through Hole Resistors
Y6072500R000B9L
Y6072500R000B9L
Part Number
Y6072500R000B9L
Description
RES 500 OHM 1/5W .1% RADIAL
Data sheet
Y6072500R000B9L.pdf
Delivery Services
Y6072500R000B9L
Comments
    Y6072500R000B9L Specifications
    Tolerance±0.1%
    Resistance500 Ohms
    Failure Rate-
    Power (Watts)0.2W, 1/5W
    Package / CaseRadial
    Size / Dimension0.415" L x 0.162" W (10.54mm x 4.11mm)
    Height - Seated (Max)0.395" (10.03mm)
    Supplier Device Package-
    Temperature Coefficient±0.2ppm/°C