2DA1201YQTC
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
2DA1201YQTC
2DA1201YQTC
Part Number
2DA1201YQTC
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS PNP 120V 0.8A SOT89
Data sheet
2DA1201YQTC.pdf
Category
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Delivery Services
2DA1201YQTC
Comments
    2DA1201YQTC Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 800mA
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 120V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1V @ 50mA, 500mA
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 100mA, 5V
    Power - Max 1.5W
    Frequency - Transition 160MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)