2DA2018-7
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
2DA2018-7
2DA2018-7
Part Number
2DA2018-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS PNP 12V 0.5A SOT523
Data sheet
2DA2018-7.pdf
Category
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Delivery Services
2DA2018-7
Comments
    2DA2018-7 Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 500mA
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 12V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 10mA, 200mA
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 270 @ 10mA, 2V
    Power - Max 150mW
    Frequency - Transition 260MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)