DPLS4140E-13
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DPLS4140E-13
DPLS4140E-13
Part Number
DPLS4140E-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS PNP 140V 4A SOT-223
Data sheet
DPLS4140E-13.pdf
Category
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Delivery Services
DPLS4140E-13
Comments
    DPLS4140E-13 Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 4A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 140V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 360mV @ 300mA, 3A
    Current - Collector Cutoff (Max) 20nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 1A, 5V
    Power - Max 1W
    Frequency - Transition 150MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)