DSL12AW-7
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DSL12AW-7
DSL12AW-7
Part Number
DSL12AW-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS PNP 12V 2A SOT363
Data sheet
DSL12AW-7.pdf
Category
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Delivery Services
DSL12AW-7
Comments
    DSL12AW-7 Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 2A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 12V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 290mV @ 20mA, 1A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 800mA, 1.5 V
    Power - Max 450mW
    Frequency - Transition 180MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)