DSM80100M-7
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DSM80100M-7
DSM80100M-7
Part Number
DSM80100M-7
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS PNP 80V 0.5A SOT26
Data sheet
DSM80100M-7.pdf
Category
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Delivery Services
DSM80100M-7
Comments
    DSM80100M-7 Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type PNP + Diode (Isolated)
    Current - Collector (Ic) (Max) 500mA
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 80V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 10mA, 100mA
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 120 @ 10mA, 1V
    Power - Max 600mW
    Frequency - Transition -
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)