DXT13003DG-13
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DXT13003DG-13
DXT13003DG-13
Part Number
DXT13003DG-13
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS NPN 450V 1.3A SOT223
Data sheet
DXT13003DG-13.pdf
Category
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Delivery Services
DXT13003DG-13
Comments
    DXT13003DG-13 Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 1.3A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 450V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 400mV @ 250mA, 1A
    Current - Collector Cutoff (Max) -
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 16 @ 500mA, 2V
    Power - Max 700mW
    Frequency - Transition 4MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)