DXTN07100BP5-13
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DXTN07100BP5-13
DXTN07100BP5-13
Part Number
DXTN07100BP5-13
Description
TRANS NPN 100V 2A POWERDI5
Data sheet
DXTN07100BP5-13.pdf
Delivery Services
DXTN07100BP5-13
Comments
    DXTN07100BP5-13 Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 2A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 100V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 500mV @ 200mA, 2A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 500mA, 2V
    Power - Max 740mW
    Frequency - Transition 175MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)