DXTP03200BP5-13
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
DXTP03200BP5-13
DXTP03200BP5-13
Part Number
DXTP03200BP5-13
Description
TRANS PNP 200V 2A POWERDI5
Data sheet
DXTP03200BP5-13.pdf
Delivery Services
DXTP03200BP5-13
Comments
    DXTP03200BP5-13 Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 2A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 200V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 275mV @ 400mA, 2A
    Current - Collector Cutoff (Max) 50nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 1A, 5V
    Power - Max 3.2W
    Frequency - Transition 105MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)