ZXT10P20DE6TA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXT10P20DE6TA
ZXT10P20DE6TA
Part Number
ZXT10P20DE6TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS PNP 20V 2.5A SOT23-6
Data sheet
ZXT10P20DE6TA.pdf
Category
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Delivery Services
ZXT10P20DE6TA
Comments
    ZXT10P20DE6TA Specifications
    Part Status Discontinued at Digi-Key
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 2.5A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 20V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 350mV @ 150mA, 2.5A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 150 @ 2A, 2V
    Power - Max 1.1W
    Frequency - Transition 180MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)