ZXT13N15DE6TA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXT13N15DE6TA
ZXT13N15DE6TA
Part Number
ZXT13N15DE6TA
Description
TRANS NPN 15V 5A SOT23-6
Data sheet
ZXT13N15DE6TA.pdf
Delivery Services
ZXT13N15DE6TA
Comments
    ZXT13N15DE6TA Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 5A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 15V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 200mV @ 100mA, 5A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 1A, 2V
    Power - Max 1.1W
    Frequency - Transition 72MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)