ZXT14P12DXTA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXT14P12DXTA
ZXT14P12DXTA
Part Number
ZXT14P12DXTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS PNP LO SAT -12V -6A 8-MSOP
Data sheet
ZXT14P12DXTA.pdf
Category
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Delivery Services
ZXT14P12DXTA
Comments
    ZXT14P12DXTA Specifications
    Part Status Obsolete
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 6A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 12V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 115mV @ 300mA, 6A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 1A, 2V
    Power - Max 1.1W
    Frequency - Transition 110MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)