ZXT14P40DXTA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXT14P40DXTA
ZXT14P40DXTA
Part Number
ZXT14P40DXTA
Description
TRANS PNP LO SAT -40V -4A 8-MSOP
Data sheet
ZXT14P40DXTA.pdf
Delivery Services
ZXT14P40DXTA
Comments
    ZXT14P40DXTA Specifications
    Part Status Obsolete
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 4A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 40V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 160mV @ 200mA, 4A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 1A, 2V
    Power - Max 1.1W
    Frequency - Transition 185MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
    Mounting Type Surface Mount
    Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)