ZXTN04120HKTC
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTN04120HKTC
ZXTN04120HKTC
Part Number
ZXTN04120HKTC
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS NPN DARL 120V 1.5A TO252
Data sheet
ZXTN04120HKTC.pdf
Category
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Delivery Services
ZXTN04120HKTC
Comments
    ZXTN04120HKTC Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN - Darlington
    Current - Collector (Ic) (Max) 1.5A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 120V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 1mA, 1A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 2000 @ 1A, 5V
    Power - Max 1.5W
    Frequency - Transition 150MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)