ZXTN04120HP5TC
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTN04120HP5TC
ZXTN04120HP5TC
Part Number
ZXTN04120HP5TC
Description
TRANS NPN DARL 120V 1.5A PWRDI5
Data sheet
ZXTN04120HP5TC.pdf
Delivery Services
ZXTN04120HP5TC
Comments
    ZXTN04120HP5TC Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN - Darlington
    Current - Collector (Ic) (Max) 1.5A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 120V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 1.5V @ 1mA, 1A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 2000 @ 1A, 5V
    Power - Max 3.2W
    Frequency - Transition 150MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)