ZXTN10150DZTA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTN10150DZTA
ZXTN10150DZTA
Part Number
ZXTN10150DZTA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS NPN 150V 1A
Data sheet
ZXTN10150DZTA.pdf
Category
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Delivery Services
ZXTN10150DZTA
Comments
    ZXTN10150DZTA Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 1A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 150V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic -
    Current - Collector Cutoff (Max) 500nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 150mA, 250mV
    Power - Max 1.5W
    Frequency - Transition 135MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)