ZXTN19020DFFTA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTN19020DFFTA
ZXTN19020DFFTA
Part Number
ZXTN19020DFFTA
Description
TRANS NPN 20V 6.5A SOT23F-3
Data sheet
ZXTN19020DFFTA.pdf
Delivery Services
ZXTN19020DFFTA
Comments
    ZXTN19020DFFTA Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 6.5A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 20V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 190mV @ 180mA, 6.5A
    Current - Collector Cutoff (Max) 50nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 100mA, 2V
    Power - Max 1.5W
    Frequency - Transition 160MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)