ZXTN19100CGTA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTN19100CGTA
ZXTN19100CGTA
Part Number
ZXTN19100CGTA
Description
TRANS NPN 100V 5.5A SOT223
Data sheet
ZXTN19100CGTA.pdf
Delivery Services
ZXTN19100CGTA
Comments
    ZXTN19100CGTA Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 5.5A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 100V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 430mV @ 550mA, 5.5A
    Current - Collector Cutoff (Max) 50nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 100mA, 2V
    Power - Max 3W
    Frequency - Transition 150MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)