ZXTN2005ZTA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTN2005ZTA
ZXTN2005ZTA
Part Number
ZXTN2005ZTA
Description
TRANS NPN 25V 5.5A SOT89
Data sheet
ZXTN2005ZTA.pdf
Delivery Services
ZXTN2005ZTA
Comments
    ZXTN2005ZTA Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 5.5A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 25V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 200mV @ 150mA, 6.5A
    Current - Collector Cutoff (Max) 20nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 1A, 1V
    Power - Max 2.1W
    Frequency - Transition 150MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)