ZXTN2010ASTZ
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTN2010ASTZ
ZXTN2010ASTZ
Part Number
ZXTN2010ASTZ
Description
TRANS NPN 60V 4.5A TO92-3
Data sheet
ZXTN2010ASTZ.pdf
Delivery Services
ZXTN2010ASTZ
Comments
    ZXTN2010ASTZ Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 4.5A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 60V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 210mV @ 200mA, 5A
    Current - Collector Cutoff (Max) 50nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 2A, 1V
    Power - Max 1W
    Frequency - Transition 130MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)