ZXTN25100DGQTA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTN25100DGQTA
ZXTN25100DGQTA
Part Number
ZXTN25100DGQTA
Description
IC PWR TRANSISTOR SOT223
Data sheet
ZXTN25100DGQTA.pdf
Delivery Services
ZXTN25100DGQTA
Comments
    ZXTN25100DGQTA Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 3A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 100V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 500mV @ 600mA, 3A
    Current - Collector Cutoff (Max) 50nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 10mA, 2V
    Power - Max 1.2W
    Frequency - Transition 175MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)