ZXTN26020DMFTA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTN26020DMFTA
ZXTN26020DMFTA
Part Number
ZXTN26020DMFTA
Description
TRANS NPN 20V 1.5A 3DFN
Data sheet
ZXTN26020DMFTA.pdf
Delivery Services
ZXTN26020DMFTA
Comments
    ZXTN26020DMFTA Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type NPN
    Current - Collector (Ic) (Max) 1.5A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 20V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 290mV @ 40mA, 2A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 290 @ 500mA, 2V
    Power - Max 1W
    Frequency - Transition 260MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)