ZXTP19100CGTA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTP19100CGTA
ZXTP19100CGTA
Part Number
ZXTP19100CGTA
Description
TRANS PNP 100V 2A SOT223
Data sheet
ZXTP19100CGTA.pdf
Delivery Services
ZXTP19100CGTA
Comments
    ZXTP19100CGTA Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 2A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 100V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 295mV @ 200mA, 2A
    Current - Collector Cutoff (Max) 50nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 100mA, 2V
    Power - Max 3W
    Frequency - Transition 142MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)