ZXTP2006E6TA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTP2006E6TA
ZXTP2006E6TA
Part Number
ZXTP2006E6TA
Manufacturer
Diodes Incorporated
Description
TRANS PNP 20V 3.5A SOT23-6
Data sheet
ZXTP2006E6TA.pdf
Category
Transistors - Bipolar (BJT) - Single
Delivery Services
ZXTP2006E6TA
Comments
    ZXTP2006E6TA Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 3.5A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 20V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 130mV @ 350mA, 3.5A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 1A, 2V
    Power - Max 1.1W
    Frequency - Transition 110MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)