ZXTP25015DFHTA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTP25015DFHTA
ZXTP25015DFHTA
Part Number
ZXTP25015DFHTA
Description
TRANS PNP 15V 4A SOT23-3
Data sheet
ZXTP25015DFHTA.pdf
Delivery Services
ZXTP25015DFHTA
Comments
    ZXTP25015DFHTA Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 4A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 15V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 220mV @ 500mA, 5A
    Current - Collector Cutoff (Max) 50nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 10mA, 2V
    Power - Max 1.25W
    Frequency - Transition 295MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)