ZXTP25140BFHQTA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTP25140BFHQTA
ZXTP25140BFHQTA
Part Number
ZXTP25140BFHQTA
Description
TRANS PNP 140V 1A SOT23
Data sheet
ZXTP25140BFHQTA.pdf
Delivery Services
ZXTP25140BFHQTA
Comments
    ZXTP25140BFHQTA Specifications
    Part Status Active
    Transistor Type PNP
    Current - Collector (Ic) (Max) 1A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 140V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 260mV @ 100mA, 1A
    Current - Collector Cutoff (Max) 50nA (ICBO)
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 100 @ 10mA, 2V
    Power - Max 5.84W
    Frequency - Transition 75MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)