ZXTS1000E6TA
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - Bipolar (BJT) - Single
ZXTS1000E6TA
ZXTS1000E6TA
Part Number
ZXTS1000E6TA
Description
TRANS PNP 12V 1.25A SOT23-6
Data sheet
ZXTS1000E6TA.pdf
Delivery Services
ZXTS1000E6TA
Comments
    ZXTS1000E6TA Specifications
    Part Status Obsolete
    Transistor Type PNP + Diode (Isolated)
    Current - Collector (Ic) (Max) 1.25A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 12V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 240mV @ 100mA, 1.25A
    Current - Collector Cutoff (Max) 10nA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 200 @ 500mA, 2V
    Power - Max 885mW
    Frequency - Transition 220MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)