FDMD8260LET60
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
FDMD8260LET60
FDMD8260LET60
Part Number
FDMD8260LET60
Manufacturer
Fairchild/ON Semiconductor
Description
MOSFET 2N-CH 60V 15A
Data sheet
FDMD8260LET60.pdf
Category
Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Delivery Services
FDMD8260LET60
Comments
    FDMD8260LET60 Specifications
    Part Status Active
    FET Type 2 N-Channel (Dual)
    FET Feature Standard
    Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.8 mOhm @ 15A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5245pF @ 30V
    Power - Max 1.1W
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)