BUK654R6-55C,127
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
BUK654R6-55C,127
BUK654R6-55C,127
Part Number
BUK654R6-55C,127
Manufacturer
NXP USA Inc.
Description
MOSFET N-CH 55V 100A TO220AB
Data sheet
BUK654R6-55C,127.pdf
Category
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Delivery Services
BUK654R6-55C,127
Comments
    BUK654R6-55C,127 Specifications
    Part Status Obsolete
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 55V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.8V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 124nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7750pF @ 25V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 204W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.4 mOhm @ 25A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)