BUK751R8-40E,127
Home > All Products > Discrete Semiconductor Products > Transistors - FETs, MOSFETs - Single
BUK751R8-40E,127
BUK751R8-40E,127
Part Number
BUK751R8-40E,127
Manufacturer
Nexperia USA Inc.
Description
MOSFET N-CH 40V 120A TO220AB
Data sheet
BUK751R8-40E,127.pdf
Category
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Delivery Services
BUK751R8-40E,127
Comments
    BUK751R8-40E,127 Specifications
    Part Status Obsolete
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) -
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 145nC @ 10V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 11340pF @ 25V
    Vgs (Max) -
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 349W (Tc)
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.8 mOhm @ 25A, 10V
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)